Kära körmedlemmar!
Idag började vi med att sjunga SOS. Alla hade förstås hört den många gånger, men inte så många hade sjungit den förut. Vår kör har sjungit den år 2017, men många av oss började i kören senare än så. Vi tog oss igenom hela låten, både stämma för stämma och alla tillsammans. En riktigt kul låt är det. Nästa vecka spelar vi in den så att vi kan lyssna och öva hemma ordentligt.
Vi övade också på Larger than life, den låt som de flesta av oss sjöng för första gången förra veckan. Också den låten kommer vi att spela in nästa vecka stämma för stämma. Lyssna gärna på originalet med Backstreet boys för att memorera formen på låten. Vi sjunger den dock i annan tonart. Öva också på texten så att vi inte snubblar på orden.
Vi tog oss också an Ain´t no mountain high enough. Den låten har vi sjungit tillsammans med en gästartist tidigare, men nu ska vi sjunga den själva. Det är således inte samma noter som förra gången. I denna låt sjunger vi växelvis män och kvinnor. Lyssna gärna på versionen med Marvin Gaye och Tammi Ternell. Vi gör den nästan på samma sätt, men takterna 61 – 64 i våra noter har Roger skrivit bara för oss.
Troligen kommer vi att få noter till två ytterligare låtar inom kort. Håll därför utkik på hemsidan och ladda ner, skriv ut och ta med dessa nya noter innan ni går till körövningen nästa gång.
/Janne M